УЗАКОНЕННЯ ПЕРЕПЛАНУВАННЯ КВАРТИРИ
Більшість будинків, як багатоповерхових так і приватних, в Україні побудовано по однотипним проектам. Пам'ятаєте радянську комедію "З легким паром"? Коли головний герой навіть не зрозумів, що він попав в чужу квартиру в іншому місті, настільки вона була схожа з його власною квартирою. Тому зрозумілим є бажання власників житла змінити планування і оздоблення житла, так мовити зробити умови проживання комфортнішими. Слід зазначити, що немає великої різниці між тим, йдеться про квартиру чи приватний будинок. Процедури проведення перепланування в квартирі чи приватному будинку майже однакові.
Проблематика узаконення перепланування в квартирі, будинку або нежитловому приміщенні була і залишається дуже цікавою для багатьох власників. Проблема та ж, і питання так само залишилися старі: Як узаконити перепланування? Чи потрібно узаконювати перепланування? Які документи потрібні для узаконення? і т.д.
Багато в чому, складнощі при переплануванні, виникають з тієї причини, що люди досить погано ознайомлені з цим питанням, а це неминуче призводить до припущення помилок різного ступеня критичності. В першу чергу власнику жила необхідно зрозуміти різницю між термінами перепланування та реконструкція. Ці процедури, хоч і схожі за своїм інтуітивним сприйняттям людиною, але є різними за процедурою оформлення. Відповідно якщо оформлення документів на перепланування займе в середньому 2-2,5 тижні, оформлення документів на реконструкцію може зайняти 1,5-3 місяці, а то й більше.
ПЕРЕПЛАНУВАННЯ ЧИ РEКОНСТРУКЦІЯ???
Під категорію перепланування об'єкта нерухомості, як житлового, так і промислового, підпадають такі випадки:
- Внесення зміни в стіни, які не є частиною несучих конструкцій будівлі або споруди.
- Пророблення отворів в поверхні стін, які, згідно з планом будівлі, не виконують несучі функції.
- Демонтаж меблів, вбудованих безпосередньо в площину стін. Зазвичай, вони поєднуються з перегородками, що робить процес демонтажу повністю безпечним.
- Об'єднання окремих кімнат, відведених під туалет і ванну, в єдиний санвузол. При цьому вчинити таку дію можливо тільки в тому випадку, якщо в усуває стіні немає вентиляційних комунікацій.
Найбільш часті в практиці випадки реконструкції (в деяких ситуаціях їх робити взагалі не можна, так як вони прямо порушують державні будівельні норми):
- знесення несучої стіни, або пророблення отвору в ній;
- об'єднання житлової кімнати або кухні з балконом (лоджією);
- перенесення мокрих точок (санвузли, раковини і т.д.);
- розширення балкона шляхом винесення його вперед (в одну сторону або в обидві);
- винос батареї або інших елементів опалення на балкон або лоджію;
- знесення підвіконня між кухнею (кімнатою) і балконом або лоджією;
- об'єднання кухні з кімнатою в однокімнатній газифікованої квартирі.
Зауважимо на тому, що багато з цих дій на об'єкті тягнуть за собою порушення будівельних норм. Тому потрібно дуже серйозно поставитися до документального оформлення реконструкції. В іншому випадку, Вам може загрожувати штраф, і значні складнощі при проведенні юридичних операцій з квартирою, будинком, або нежитловим об'єктом. А саме: при продажі, даруванні, оформленні в спадщину, передача під заставу та ін.
Навіть інженер, який виготовляє технічні паспорти, зобов'язаний буде поставити негативну печатку "самовільна реконструкція", а такий техпаспорт не матиме ніякої цінності, і буде в будь-якому разі не ефективним.
ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ПЕРЕПЛАНУВАННЯ КВАРТИРИ ЧИ ЖИЛОГО БУДИНКУ
Як і при будь-якій іншій подібні процедурі, для досягнення бажаного результату, слід незмінно виконувати розпорядження, зазначені у нормативних актах, що визначають правила і порядок оформлення перепланувань. Зокрема, передбачається наступна послідовність дій:
- Виготовлення проекту перепланування. Бувають випадки, коли цим правилом нехтують через незначності внесених змін, але завжди краще перестрахуватися.
- Провести інвентаризацію технічного стану об'єкта нерухомості. Це дозволить оновити наявний технічний паспорт, внісши в нього актуальні дані про об'єкт.
- Отримати довідку від інженера, яка підтверджує відсутність дій, що підпадають під поняття реконструкції. Така дія потрібно для того, щоб уникнути вчинення дій, що вимагають проходження більш ускладнену процедуру оформлення.Пройти процедуру реєстрації права власності.
- Після внесення всіх необхідних змін залишається тільки додати інформацію в загальний Реєстр, закінчивши тим самим оформлення здійснених змін.
Штрафи за незаконне перепланування квартири
Законодавством встановлена відповідальність за «неузаконене будівництво», а саме ст.150 Кодексу про адміністративні правопорушення, порушення якої тягне для громадян попередження або накладення штрафу в розмірі від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-51 грн.) та попередження. А для посадових осіб передбачено накладення штрафу в сумі від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (близько 51-113 гривень).
Власник, наймач (орендар) допустив самовільне переобладнання чи перепланування, що призвело до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок повернути це приміщення до попереднього стану.